Agresja skrajnie feministycznych środowisk nie może usprawiedliwiać zaniechania działań na rzecz prawa do życia każdego człowieka, ani też być pretekstem do zaniedbań w dziedzinie wychowywania i edukacji – uważa abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański podczas otwarcia Domu Dziecka w Lesznie 9 kwietnia przypomniał, że od momentu poczęcia każdemu człowiekowi przysługuje prawo do życia.

W uroczystość liturgiczną Zwiastowania Pańskiego Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski mówił w homilii, że jesteśmy zobowiązani budzić „w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwość na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”.

>>Tekst homilii

„Prawo do życia – od poczęcia aż do naturalnej śmierci – jest pierwszym prawem, które warunkuje stosowanie wszystkich pozostałych praw i wykazuje w szczególności bezprawność wszelkich form przerywania ciąży i eutanazji. Gdy państwo nie używa swej władzy w obronie praw tego, kto jest najsłabszy, zagrożone są same podstawy praworządności państwa” – mówił abp Gądecki.

„Współczesna nauka nie dostarcza zwolennikom aborcji żadnych argumentów” – przekonywał abp Gądecki. „Wiemy, że człowiek jako organizm istnieje od momentu zapłodnienia, a więc od utworzenia zygoty, z której następnie wykształca się embrion i płód. Współczesne nauki biologiczne dowodzą w sposób jednoznaczny, iż moment zapłodnienia jest jedynym akt właściwym dla tworzenia nowego organizmu” – mówił metropolita poznański.

„Każdemu człowiekowi, niezależnie od etapu jego rozwoju, przysługuje prawo do narodzin i życia, niezależnie od wrodzonych chorób i wad genetycznych. Rolą państwa jest zapewnienie ochrony każdemu obywatelowi, także w jego pierwszym etapie życia” – podkreślił abp Gądecki.

„Nie możemy akceptować rozwiązań uderzających w rodzinę i życie, takich jak wprowadzenie do wolnej sprzedaży wczesnoporonnej i szkodliwej dla zdrowia kobiet pigułki «dzień po» ani propozycji przyjęcia ustawy dotyczącej zapłodnienia pozaustrojowego in vitro, nie szanującej życia dzieci już poczętych, a przede wszystkim usiłowania wprowadzania do polskiego życia społecznego programowych zmian kulturowo-cywilizacyjnych opartych na ideologii gender” – mówił Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

dz.cyt. kai