Wartościowe propozycje na wakacje

SampleFot. pixabay.com

Rekolekcje dla małżeństw i narzeczonych, festiwale muzyki chrześcijańskiej, powołaniowe spotkania młodych, czy ewangelizacje w terenie – to tylko kilka propozycji na wartościowe wakacje w duchu katolickim. Niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszą się również piesze pielgrzymki na Jasną Górę, w których wędruje ok. 250 tys. osób rocznie.

„Dieta cud!” – to hasło tegorocznego Międzynarodowego Saletyńskiego Spotkania Młodych (MSSM) w Dębowcu, które odbędzie się w dniach 10-14 lipca br. W planach wyjazdu znajdują się m.in. konferencje i koncerty zespołów grających muzykę z tzw. „przekazem”. Zaplanowano także spotkania w grupach, gdzie młodzi będą mogli podzielić się swoim doświadczeniem życiowym oraz marzeniami. Codziennie przeżywana Eucharystia stanowić będzie serce każdego dnia.

Celem inicjatywy jest zaproponowanie młodzieży dobrego i głębokiego przeżycia czasu wakacji. – To dni refleksji, modlitwy, muzyki i radości. To dla młodych możliwość spotkania się we wspólnocie, by umocnić swoją wiarę, znaleźć odpowiedź na trudne pytania i problemy, odkryć swoje życiowe powołanie i poznać nowych Przyjaciół Jezusa i Maryi i naładować swoje duchowe akumulatory – czytamy na stronie internetowej MSSM.

Organizatorem wyjazdu jest Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów. To już 30. edycja MSSM. Do Dębowca na MSSM co roku przyjeżdża młodzież z parafii saletyńskich i diecezjalnych z całej Polski. Uczestnikami są także młodzi z Niemiec, Belgii, Francji, Słowacji, Ukrainy, Czech a nawet ze Szwecji.

Spotkanie Młodych skierowane jest do osób od 15 roku życia lub do tych, którzy ukończyli 2. klasę gimnazjum.

W tym samym czasie, w dniach 10-14 lipca, pod hasłem „Smak nawrócenia” rozpocznie się Spotkanie Młodych w Wołczynie. Jego celem jest promocja wartości chrześcijańskich. Głównym organizatorem jest brat Artur Borkowski z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.

– Smak Nawrócenia to Smak Bożej Miłości, której chcemy doświadczyć wraz z uczestnikami XXIII Spotkania Młodych w Wołczynie. Zostaniemy zapakowani do wehikułu czasu i cofniemy się o 800 lat w przeszłość. Poznamy św. Franciszka, którego historia nawrócenia pozostaje aktualna do dziś – zachęcają pomysłodawcy zjazdu, na który co roku przybywa ok. 1000 osób.

Jest to spotkanie młodzieżowe, może w nim uczestniczyć każdy kto ukończył drugą klasę gimnazjum, młodsi uczestnicy mogą jednak napisać do organizatorów z prośbą o możliwość uczestnictwa.

Co roku od ponad 20 lat w trzecim tygodniu lipca, łąka przy klasztorze w Hermanicach rozkwita kolorowymi namiotami i rozbrzmiewa głośnym śmiechem dzieci. A dzieje się tak za sprawą corocznego Spotkania Rodzin i Narzeczonych, które w tym roku odbędą się od 9 do 16 lipca.

– Zakochani, narzeczeni, małżeństwa – wszyscy razem spotykają się, by posłuchać mądrych porad życiowych p. Jacka Pulikowskiego oraz jego licznych gości. Odbywają się tu wykłady i warsztaty, jest czas na modlitwę osobistą i wspólnotową, a także na spotkania przy stole – zapewniają organizatorzy.

Spotkania te mają również formę kursu przedmałżeńskiego. Obejmują naukę Naturalnych Metod Planowania Rodziny, poradnię rodzinną i inne zajęcia dla par. Uczestnicy mogą otrzymać zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego. Małżeństwa mają możliwość powierzenia dzieci powyżej trzeciego roku życia pod opiekę wychowawców, zapewnioną przez organizatorów Spotkania.

Czytaj także: Całoroczny plan rekolekcji z Polski

Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA zaprasza na Festiwal Życia – spotkanie adresowane do młodzieży oraz rodzin z małymi dziećmi, które odbędzie się w dniach 24-30 lipca. Motto wydarzenia brzmi: „Antyhejt – bądź dobry jak chleb”.

W planach Festiwalu organizatorzy przewidują, m.in. dzień sportu, konferencje, warsztaty, pokaz filmu „Wszystko będzie dobrze”, modlitwę o uzdrowienie, ewangelizacyjną grę plenerową.

Odbędzie się również impreza „antyhejt” z grillem i biesiadą. Gośćmi specjalnymi będą: Jan Mela – polski podróżnik i działacz społeczny, bp Antoni Długosz – biskup senior archidiecezji częstochowskiej i Tomasz Budzyński – polski wokalista rockowy, malarz i poeta.

Rekolekcje ludzi kultury – pełne spotkań, muzyki, dyskusji i konferencji, pod nazwą Sfera Chwały Festiwal 2017, odbędą się w dniach 29 czerwca – 4 lipca w Starym Sączu. Program wydarzenia oprócz konferencji, wypełniony jest muzycznym uwielbieniem i wspólną modlitwą.

Organizatorami wydarzenia jest Stowarzyszenie Muza Dei. Od kilku lat Festiwal gromadzi coraz większą liczbę osób z zawiązanych z kulturą chrześcijańską. Wydarzenie nabiera także charakteru międzynarodowego.

Wakacyjnych inicjatyw katolickich w ciągu wakacji odbędzie się dużo więcej. Wspomnieć tu można np. kołobrzeską Przystań z Jezusem czy Ewangelizację Nadmorską, zwaną „Ewangelizacją na Żebraka”, która potrwa od 17 do 30 lipca. Jej uczestnicy wyruszają na plaże i ulice miast bez jedzenia, pieniędzy ani zapewnionych noclegów, by mówić spotykanym ludziom o Bogu.

Bogatą ofertę przygotowało również Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, wśród nich m.in.: rowerowy Rajd dla Życia, spotkanie Młynfest w Domu Chleba w Osłej koło Bolesławca czy Spotkanie Młodych w Legnickim Polu.

W sierpniu z wielu polskich miast wyruszają piesze pielgrzymki na Jasną Górę. Wędruje w nich ponad 250 tys. osób. Pątnicy przemierzają łącznie ponad 15 tys. kilometrów szlaków przecinających całą Polskę. Do Częstochowy docierają na obchodzone 15 sierpnia uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

cyt.Kai.