Światowe Spotkanie Rodzin

Już w następną sobotę papież Franciszek przybędzie do Irlandii, by wziąć udział w odbywającym się tam się tam IX Światowym Spotkaniu Rodzin. Podczas dwudniowej pielgrzymki Ojciec Święty odwiedzi także znajdujące się w Knock główne sanktuarium Maryjne tego kraju.

Na lotnisku w Dublinie samolot z papieżem na pokładzie spodziewany jest w sobotę o 10.30. Stamtąd Franciszek odjedzie do Áras an Uachtaráin – rezydencji prezydenta Irlandii, przed którą odbędzie się ceremonia powitania. Po kurtuazyjnej wizycie u prezydenta papież odjedzie do Zamku Dublińskiego, gdzie wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego.

Narzeczeni

Po południu o 15.30 Franciszek odwiedzi prokatedrę Najświętszej Maryi Panny. Spotka się tam z osobami, które niedawno się zaręczyły lub wzięły ślub. Wszystkie obecne pary otrzymają „Modlitewnik rodzinny”, na nowo wydany staraniem rady ds. małżeństwa i rodziny Irlandzkiej Konferencji Biskupiej. Ta bestsellerowa publikacja po raz pierwszy ukazała się w 2013 r. Ma służyć pomocą w przygotowaniu do małżeństwa, a także młodym małżeństwom i tym, którzy chcą się modlić za małżeństwa i rodziny.

W nowym wydaniu modlitewnika uwzględniono treści adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Amoris laetitia”, a także oficjalną modlitwę Światowego Spotkania Rodzin w Dublinie.

Ubodzy

Godzinę później odwiedzi dzienne centrum pomocy dla potrzebujących, które założył br. Kevin Crowley OFMCap. 83-letni zakonnik cieszy się wśród ludzi opinią świętości. Jego centrum żywi codziennie setki osób.

„Nie jestem święty, po prostu kocham ludzi i chcę z nimi dzielić ich radości i smutki” – mówi brat Kevin Crowley, założyciel kapucyńskiego centrum pomocy dla potrzebujących w Dublinie. 83-letni kapucyn założył ten ośrodek niespełna 50 lat temu i od tamtego czasu nieustannie w nim pracuje, żywiąc i ubierając bezdomnych, których w Irlandii stale przybywa.

„Kiedy widziałem ludzi chodzących do naszego kościoła, którzy krążą po ulicach i wybierają jedzenie ze śmietników, są wyganiani z różnych miejsc i nie mają gdzie się podziać w ciągu dnia, musiałem zrobić coś, aby pomóc im zachować trochę godności i szacunku” – mówi brat Crowley.

Rodziny

Wieczorem o 19.30 na stadionie Croke Park papież weźmie udział w Święcie Rodzin i wygłosi przemówienie. Podczas spotkania wystąpi włoski tenor Andrea Bocelli, słynna irlandzka grupa wokalno-taneczna Riverdance, a także znakomity irlandzki flecista sir James Galway.

W międzynarodowym wydarzeniu weźmie udział około 40 tys. osób. Około 6 tys. osób z całości zapisanych to młodzież i dzieci poniżej 18. roku życia. Około jedna trzecia to osoby pochodzące spoza Irlandii ze 103 krajów. Więcej niż jedna czwarta zapisanych to małżeństwa pomiędzy 29. a 40. rokiem życia. 5,5 tys. wolontariuszy zgłosiło chęć pomocy w zorganizowaniu spotkania.

W trakcie Światowego Spotkania Rodzin przewidziane jest 200 przemówień prelegentów z pięciu kontynentów – 91 kobiet, 65 mężczyzn oraz 44 kapłanów i osób zakonnych. Tematem przewodnim ma być adhortacja apostolska “Amoris laetitia”. Poruszone będą również takie problemy jak: rodziny bezdomne, uzależnienia, przemoc w rodzinie, separacja i rozwód oraz relacje z homoseksualnymi członkami rodzin.

Jak podkreśla przewodniczący konferencji irlandzkiego episkopatu abp Eamon Martin tematy dyskutowane podczas spotkania to wyzwania, przed którymi stoją rodziny dzisiaj, a także rzeczywistość w jakiej wiele z nich się znajduje. Będzie to okazja do świętowania, potwierdzenia, uznania i wsparcia życia rodzinnego – powiedział abp Martin.

Jak informuje dziennik „The Irish Times”, po raz pierwszy w ramach Światowego Spotkania Rodzin odbędzie się sympozjum poświęcone globalnemu wpływowi przywództwa kobiet. Obradom 25 sierpnia będzie przewodniczyła irlandzka buisnesswoman i nadawca Norah Casey oraz szefowa mediów w USA, Susan Ann Davis.

Zapraszając do udziału w tym sympozjum arcybiskup Dublina, Diarmuid Martin zauważył, iż celem tego sympozjum jest podkreślenie roli kobiet w rodzinie, a zarazem jako osób odgrywających istotną rolę w działalności gospodarczej, zwalczaniu ubóstwa oraz procederu handlu ludźmi. Zapewniają one opiekę zdrowotną i edukację dla ubogich, przewodzą organizacjom pozarządowym, a także odgrywają istotną rolę w życiu politycznym swoich krajów.

Narodowe sanktuarium

W niedzielę rano Franciszek odleci samolotem do Knock. O 9.45 pomodli się w kaplicy Objawień, po czym na placu przed sanktuarium odmówi ze zgromadzonymi modlitwę „Anioł Pański”.

Sanktuarium w Knock w zachodniej Irlandii stoi w miejscu objawień maryjnych, do których doszło wieczorem 21 sierpnia 1879 r. w tej małej miejscowości, położonej w jednej z najbiedniejszych części kraju. W miejscowym małym kościółku ukazała się Matka Boska w towarzystwie świętych Józefa i Jana Ewangelisty, a świadkami tego wydarzenia było 15 osób. Kościół uznał prawdziwość tych objawień w 1879 r., a następnie potwierdził to w 1936 r. Miejsce to szybko zyskało sławę, wykraczającą daleko poza najbliższą okolicę, a nawet poza Irlandię i dziś odwiedza je rocznie do półtora miliona pielgrzymów. Ze względu na liczne łaski i uzdrowienia, jakich doznają tu wierni, sanktuarium bywa nazywane „irlandzkim Lourdes”.

W setną rocznicę objawień – 30 września 1979 r. – Knock odwiedził Jan Paweł II, nadając jednocześnie nowo zbudowanemu kościołowi Maryi Królowej Irlandii godność bazyliki mniejszej. Świątynię tę, mieszczącą ok. 15 tys. osób i pobliskie lotnisko międzynarodowe wybudowano z inicjatywy ówczesnego proboszcza prał. Jamesa Horana (1911-1986).

Msza centralna

Po trwającej zaledwie godzinę wizycie w Knock Ojciec Święty powróci samolotem do Dublina, by o 15.00 w parku Phoenix odprawić Mszę św. na zakończenie Światowego Spotkania Rodzin. W liturgii będzie uczestniczyć pół miliona wiernych. Darmowe wejściówki rozeszły się w dwa tygodnie. Co ciekawe pierwsze 400 tys. biletów zostało zarezerwowanych już w przeciągu 48 godzin od uruchomienia usługi w internecie.

Prawie połowa z nabywców pochodzi z Dublina, pozostali z 116 innych krajów. Dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w papieskich wydarzeniach, przewidziane są relacje telewizyjne zarówno z sanktuarium w Knock, jak i Mszy w irlandzkiej stolicy.

Sekretarz generalny Światowego Spotkania Rodzin mówi, że nie jest zaskoczony popularnością wydarzenia, gdyż rodzina jest ważna dla wszystkich, a ludzie cenią sobie to, co Franciszek mówi o niej i Kościele. Wskazuje on również, że wiele parafii prowadzić będzie transmisje tak, aby każdy mógł czuć się częścią tego spotkania, nawet jeżeli nie może w nim uczestniczyć osobiście.

Z kolei Brenda Drumm, rzecznik prasowy Światowego Spotkania Rodzin, przyznała, że jeszcze przed rokiem nie spodziewała się, że uda się rozprowadzić wszystkie wejściówki na papieskie wydarzenia. Jej zdaniem jest to zasługą samego Franciszka, którego styl i przesłanie jest bliskie zsekularyzowanemu społeczeństwu Irlandii.

– Myślę, że jeśli ludzie tak dobrze reagują na tę podróż, to dzieje się tak ze względu na samego papieża Franciszka – powiedziała Radiu Watykańskiemu Brenda Drumm. – Irlandczycy lubią jego styl i przesłanie. Młodych ludzi przyciąga jego nauczanie dotyczące sprawiedliwości społecznej, to co mówi o migrantach i uchodźcach, a także o ochronie środowiska. Przesłanie Franciszka spotyka się z pozytywnym przyjęciem i to w różnych pokoleniach. Starszym podoba się to, że dziadków nazywa skarbem społeczeństwa. Ludzie czują, że Ojciec Święty rozumie wyzwania codziennego życia rodzin, wie, że w domu mogą latać niekiedy talerze, a dzieci mogą przyprawić człowieka o ból głowy. Ludzie chcą, by dalej przekazywał im to samo przesłanie, które widzą w jego słowach i czynach, odkąd został papieżem.

Po liturgii papież Franciszek uda się do klasztoru sióstr dominikanek, gdzie przemówi do irlandzkich biskupów. O 18.30 na lotnisku odbędzie się krótka ceremonia pożegnania, po czym papież odleci samolotem do Rzymu.

Nie pierwszy raz

Rozpoczynająca się 25 sierpnia pielgrzymka Ojca Świętego, nie będzie jego pierwszą wizytą w tym kraju. Jak informuje na portalu Twitter Luke Coppen, już w 1980 roku Jorge Bergoglio przebywał przez trzy miesiące w Irlandii.

Jak wynika z biuletynu prowincji irlandzkiej Towarzystwa Jezusowego „pośród nieustannej fali gości warto wspomnieć o. Jorge Bergoglio, byłym prowincjale z Argentyny oraz rektorze domu formacyjnego dla studentów teologii w Buenos Aires”. Obecny papież udał się także do ekonoma domu zakonnego, aby pożyczyć 14 funtów na zakup taśm do nauki języka angielskiego.

Irlandia czeka

Papież Franciszek ma szczególny urok, jest czymś w rodzaju światowej gwiazdy religijnej, a jego człowieczeństwo i ludzkie ciepło przyciągają. Choć ma ponad 80 lat, jawi się jako papież nowoczesny i to się ludziom podoba – uważa metropolita Dublina abp Diarmuid Martin. Zdaniem hierarchy papież posiada „prawdziwy talent” do podbijania serc dla nauczania Jezusa. Robi to „nie poprzez narzucanie lub osądzanie, ale przekonując i przyciągając”. Według arcybiskupa Dublina, Franciszek „rzuci wyzwanie irlandzkiemu Kościołowi, by naprawdę był Kościołem w zmieniającej się kulturze”.

Od kilku tygodni w całej Irlandii dostępna jest seria dwóch znaczków nawiązujących do podróży Franciszka do tego kraju i wydanych przez tamtejszą narodową służbę pocztową An Post. Na znaczku wartości 1 euro przedstawiono papieża wypuszczającego w górę gołębia, podczas gdy drugi – o nominale 1,5 euro – przedstawia rodzinę idącą plażą. Jest to nawiązanie do głównego celu pielgrzymki apostolskiej Ojca Świętego, jakim jest IX Światowe Spotkanie Rodzin.

Prezentując oba znaczki arcybiskup stolicy Irlandii Diarmuid Martin określił inicjatywę wydania ich jako “upamiętniający i budujący” wkład poczty do tej wizyty, będącej “wielką okazją dla Kościoła i kraju”. Znaczki i okolicznościową pieczątkę zaprojektowała firma Vermillion Design. Koperta “Pierwszego Dnia” (First Day) i arkusze kolekcjonerskie są dostępne w jednym z okienek Generalnego Urzędu Pocztowego w Dublinie i na stronie www.irishstamps.ie.

Papieska pielgrzymka zostanie także zauważona przez użytkowników Twittera. Będą oni mieli dostęp do dwóch specjalnych emoji upamiętniających wizytę Franciszka w Irlandii. Emoji, dostępne przy użyciu hasztagów #popeinireland, #pápainÉirinn i #festivaloffamilies na Twitterze, przedstawiać będą papieża Franciszka przed irlandzką flagą oraz przed sanktuarium maryjnym w Knock.

Podobne emoji stworzono podczas wizyty Franciszka w Stanach Zjednoczonych w 2015 r. Twitter przygotowywał również okolicznościowe piktogramy na takie wydarzenia, jak: Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, Igrzyska Olimpijskie czy Konkurs Piosenki Eurowizji. Organizatorzy Światowego Spotkania Rodzin w Dublinie, na które do Irlandii przyjeżdża papież, wyrazili zadowolenie ze stworzenia przez Twittera emoji także z tej okazji.