Rozpoczął się XI Zjazd Gnieźnieński

„Europa ludzi wolnych jest Europą ludzi zdolnych do przekraczania dzielących nas barier, do pokonywania nieufności, ludzi wezwanych w imię wolności do budowania, a nie niszczenia” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak, otwierając w Gnieźnie XI Zjazd Gnieźnieński. W uroczystości wziął udział Prezydent Polski Andrzej Duda. Uczestniczyli w niej również nuncjusz apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Metropolita Gnieźnieński i zarazem przewodniczący XI Zjazdu Gnieźnieńskiego przyznał, że trzydniowy kongres jest okazją do spotkanie i dyskusji, ale także wyrazem odpowiedzialności za przyszłość Kościoła, Ojczyzny i Europy. Stanowi również – jak dodał – sposobność do podjęcia refleksji nad wolnością i źródłami nadziei na przyszłość w jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

>>Słowo powitania Prymasa Polski

Przesłanie do uczestników zjazdu skierował też uczestniczący w inauguracji Prezydent RP Andrzej Duda. Dziękując za zaproszenie, wskazał na ciągłość łączącą pierwszy, historyczny Zjazd Gnieźnieński z roku 1000, ze spotkaniem w roku 1997, kiedy zorganizowano pierwszy zjazd w nowożytnej formule oraz z tegorocznym, odbywającym się w jubileuszowym roku 100-lecia niepodległości Polski. „Jestem głęboko przekonany, że do budowania życzliwych, partnerskich relacji w polityce międzynarodowej należy dążyć zawsze, także, a może przede wszystkim wówczas, gdy jest to trudne” – stwierdził Andrzej Duda.

Przyznał również, że inicjatywa św. Jana Pawła II o reaktywacji Zjazdów Gnieźnieńskich w nowożytnej formule w 1997 roku – w czasie, kiedy Polska włączyła się w szerszy nurt europejskiej integracji – okazała się niezwykle trafna i dalekowzroczna. „Zjazdy Gnieźnieńskie, wszystkie razem, czynią z Gniezna, pierwszej historycznej stolicy Polski, miejsce rozpoznawalne na współczesnej mapie Polski i Europy, miejsce twórczych spotkań ludzi różnych wyznań, narodowości i poglądów” – zaznaczył Prezydent RP.

„Wolność to wspaniały dar Opatrzności, ale i wielkie wyzwanie. To wezwanie do tego, abyśmy posiadane talenty spożytkowali dla umacniania spoistości naszej wspólnoty i siły państwa nie zaś przeciwnie” – mówił, dodając, że aby zdać egzamin z wolności nie wystarczy z niej tylko korzystać. „Trzeba to robić w sposób, który będzie służył dobru wspólnemu, zbliżał i łączył, a nie dzielił. Budował poczucie wspólnoty i umacniał Rzeczpospolitą. Jest to moim zdaniem jedna z najważniejszych inspiracji, jaką niesie dziś chrześcijaństwo” – stwierdził Andrzej Duda. Podkreślając dalej, że Polska i Polacy zawsze uważali się i uważają nadal za ludzi tolerancyjnych, ubolewał nad niedawnym atakiem na synagogę w Gdańsku.

Prezydent RP przekazał na ręce Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka jubileuszowy dar z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości – flagę Rzeczpospolitej Polskiej.

XI Zjazd Gnieźnieński „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa” potrwa do niedzieli 23 września. Do Gniezna przyjechał m.in. kard. Peter Turkson, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, który w niedzielę wygłosi prelekcję i homilię podczas kończącej obrady Mszy świętej w katedrze gnieźnieńskiej.

W odbywających się podczas zjazdu debatach podjętych zostanie szereg zagadnień dotyczących kluczowych wyzwań współczesnej Europy m.in. kryzysu europejskiej tożsamości, kryzysu migracyjnego, przyszłości Kościoła, patriotyzmu i miejsca Polski w Europie.

XI Zjazd Gnieźnieński jest także przestrzenią modlitwy. W piątek wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne z homilią metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia. Uczestnicy zjazdu będą również duchowo towarzyszyć papieżowi Franciszkowi, który w sobotę rozpocznie pielgrzymkę do krajów bałtyckich, których przedstawiciele również są obecni na kongresie.

Na pdst.: B. Kruszyk, KAI/prymaspolski.pl