21 PAŹDZIERNIKA ŚWIATOWY DZIEŃ MISYJNY

Światowy Dzień Misyjny obchodzony jest co roku w przedostatnią niedzielę października i znany jest także jako Niedziela Misyjna.

W tym roku Niedziela Misyjna obchodzona jest pod hasłem “Idźcie i głoście”, a na całym świecie przeprowadzona jest we wszystkich kościołach i parafiach zbiórka na Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

Misjonarz (łac. missionarius) jest osobą wysłaną przez kościół lub związek wyznaniowy w celu szerzenia wiary chrześcijańskiej według słów Jezusa Chrystusa “Idźcie i nauczajcie wszystkie narody” (Mt 28,19).

Na świecie pracuje aktualnie 350 tys. misjonarzy, z czego 2032 to Polacy. Przebywają oni aktualnie w 100 krajach na wszystkich kontynentach. Najwięcej polskich misjonarzy jest w Afryce i na Madagaskarze – 811 (najwięcej w Kamerunie – 124). Na drugim miejscu pod względem liczby polskich misjonarzy jest Ameryka Południowa i Środkowa (784 osób). W Azji pracuje natomiast 327 misjonarzy i misjonarek z Polski, a w Ameryce Północnej jest ich 29.

Misjonarzami byli także dwóch polskich franciszkanów. Franciszkanie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski oraz włoski ksiądz Alessandro Dordi zginęli w Pariacoto 9 sierpnia 1991 r. po tym jak grupa członków maoistowskiej partyzantki Świetlisty Szlak wtargnęła do domu parafialnego i zabrała zakonników na miejscowy cmentarz. Tam o. Michał został zabity strzałem w tył głowy, a o. Zbigniew – w plecy i w głowę. W odległym o kilka kilometrów Vinzos, 25 sierpnia 1991 r. został zastrzelony ks. Alessandro Dordi.
W pięć lat po ich śmierci rozpoczął się proces beatyfikacyjny, a ich beatyfikacja odbyła się 5 grudnia 2015 roku w Chimbote w Peru.

Istnieją także misjonarze świeccy (1).  “Cywile” wyjeżdżają na krócej jako wolontariusze misyjni, a na dłużej jako pełnoprawni misjonarze. Polskich misjonarzy świeckich jest około pięćdziesięciu, a  wolontariuszy wyjeżdża co roku prawie dziesięć razy tyle.

CY. JAKAW