„Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał” (Ps 34,7

do www 2018 swiatowy dzien ubogichZgodnie z decyzją papieża Franciszka 18 listopada br. (XXXIII niedziela zwykła) będziemy po raz drugi przeżywać w całym Kościele ŚWIATOWY DZIEŃ UBOGICH. Podobnie jak w roku ubiegłym postarajmy się w ramach Parafialnych Oddziałów Caritas zorganizować w każdej parafii jakieś wydarzenie, które uwrażliwi całą wspólnotę parafialną na ludzi ubogich, których – według słów samego Chrystusa – „zawsze mamy u siebie”.

Caritas Diecezji Tarnowskiej proponuje w tym roku dwie bardzo konkretne akcje związane ze Światowym Dniem Ubogich.

CHLEBKI MIŁOSIERDZIA – akcja (przeniesiona z początku października) polegająca na rozprowadzaniu w parafii małych chlebków (upieczonych i dostarczonych przez wybrane w okolicy piekarnie) i zbieraniu przy tej okazji ofiar na pomoc dla ludzi ubogich. Akcja ta istnieje w diecezji od kilku lat i z roku na rok zwiększa swój zasięg. Zachęcamy wszystkie parafie do włączenia się w tę akcję.

TYTKA (TORBA) CHARYTATYWNA – akcja ta jest akcją ogólnopolską i dlatego nosi jednakową nazwę (słowo „tytka” wywodzi się z Wielkopolski) we wszystkich diecezjach, które do niej przystępują. Akcja polega na rozdaniu (umieszczeniu w widocznym miejscu) tydzień lub dwa tygodnie przed Światowym Dniem Ubogich papierowych toreb, które chętni parafianie zabierają do domu i po wypełnieniu ich wskazanymi artykułami przynoszą z powrotem do kościoła lub punktu Caritas. Zebrane w ten sposób dary są następnie rozdzielane wśród ubogich (np. w piątek lub sobotę przed Świętem Ubogich) przez Oddział Caritas.

Zachęcamy do zapoznania się z tekstem orędzia na tegoroczny Światowy Dzień Ubogich:
https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2018-06/oredzie-swiatowy-dzien-ubogich.html