DATA

34. Światowe Dni Młodzieży Panama 2019 odbędą się w dn. 22-27 stycznia 2019 r. w stolicy Panamy. Jak powiedział przewodniczący lokalnego komitetu organizacyjnego, abp Jose Domingo Ulloa Mendieta, wybór daty spotkania podyktowany został względami klimatycznymi, ponieważ styczeń jest miesiącem letnim. Ponadto, jest to pora sucha, która sprzyja organizacji wydarzeń plenerowych.

Ważnym argumentem pastoralnym, przemawiającym za organizacją ŚDM na początku roku kalendarzowego, jest także fakt, że od połowy grudnia do Środy Popielcowej, uczniowie i studenci w krajach Ameryki Centralnej przebywają na wakacjach. Jak podkreślał w rozmowie z KAI nuncjusz apostolski w Panamie, abp Andrés Carrascosa Coso, dla młodzieży z tej części świata udział w poprzednich 15-stu edycjach ŚDM wiązał się nie tylko z dużymi wydatkami, ale też z koniecznością uzyskania pozwolenia na wyjazd w trakcie zajęć w szkołach i na uczelniach – co uniemożliwiało wyjazd większości młodych ludzi.

TEMAT

Tematem spotkania wyznaczonym przez papieża, są słowa Matki Bożej, zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: „Oto ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według słowa twego” (Łk 1,38). Także na lata 2017 i 2018, kiedy ŚDM są obchodzone w wymiarze diecezjalnym w Niedzielę Palmową, papież zaproponował słowa Maryi: „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” (Łk 1,49) i te, które do niej się odnosiły: „Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1,30).

Jak powiedział KAI koordynator generalny komitetu organizacyjnego ŚDM w Panamie, ks. Romulo Aguilaro okres przygotowań do ŚDM będzie w tym kraju czasem odnawiania maryjnej pobożności, która towarzyszy Panamczykom od początku istnienia wspólnoty Kościoła na kontynencie amerykańskim. Zapowiedział też, że patronka Panamy, Matka Boża Starsza (Santa Maria la Antigua) będzie jedną z głównych postaci spotkania młodych.

HYMN I LOGO

Podczas piątkowej konferencji prasowej, prezentującej daty spotkania w Panamie, organizatorzy ogłosili także konkurs na hymn i logo ŚDM, który potrwa do 17 lutego, a którego wyniki mają zostać zaprezentowany w marcu. Jak mówił Victor Chang, sekretarz wykonawczy komitetu, konkurs ma charakter lokalny, aby dać szansę wypromowania utalentowanej młodzieży w Panamie, a także aby w krótkim czasie wyłonić zwycięskie prace. Jak podkreślili organizatorzy, wielu młodych ludzi rozpoczęło już spontanicznie prace nad projektami graficznymi i muzycznymi.

PATRONOWIE SPOTKANIA

Choć decyzja o tym, kto będzie oficjalnym patronem Światowych Dni Młodzieży w Panamie, organizatorzy podkreślają, że chcą, aby młodzież ze świata poznała świętych pochodzących z regionu Ameryki Centralnej. „Jesteśmy Kościołem zbudowanym na krwi męczenników” – mówił arcybiskup Panamy w rozmowie z KAI. Dodał też, że choć Kościół panamski wciąż czeka na „swoich” świętych, jednym z tych, którzy z pewnością będą towarzyszyli uczestnikom ŚDM będzie św. Marcin de Porres – którego rodzice byli Panamczykami. Wśród pozostałych przewodników dla młodzieży zgromadzonej na ŚDM wymieniani są m.in. św. Róża z Limy, bł. Oskar Romero i św. Jan Bosco – jeden z najbardziej czczonych świętych w Panamie.

MIEJSCA WYDARZEŃ ŚDM

Organizatorzy ŚDM w Panamie nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji dotyczącej miejsc wydarzeń centralnych, ale proponowane obiekty i tereny zostały już przedstawione w watykańskiej Kongregacji ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

Wśród proponowanych miejsc spotkań papieża z młodymi jest m.in. Cinta Costera – położony nad Zatoką Panamską bulwar i deptak o łącznej powierzchni ponad 35 ha, z których ponad 16 ha zajmują tereny zielone. Zlokalizowana w centrum miasta i w pobliżu historycznych dzielnic Cinta Costera (dosł.: pas przybrzeżny), to miejsce popularne wśród turystów i mieszkańców ze względu na wiele atrakcji, piękną panoramę nowoczesnej części Panamy i dogodny dojazd, który zapewniają trzy pobliskie stacje metra. Być może to właśnie na panamskim nabrzeżu – o którym gospodarze mówią, że przypomina nieco brazylijską plażę Copacabana – pielgrzymi spotkają się podczas Mszy świętej na otwarcie ŚDM, ceremonii powitania papieża oraz nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

Kolejnym z miejsc branych pod uwagę pod kątem głównych wydarzeń ŚDM jest Howard – dawna amerykańska baza lotnicza, a obecnie międzynarodowy port lotniczy, obsługujący głównie połączenia tzw. tanich linii. Do lotniska położonego 14 km od centrum miasta prowadzą dwie drogi dojazdowe, trzecia jest w budowie. Howard jest jednym z miejsc proponowanych na finałowe uroczystości ŚDM: wieczorne czuwanie młodych z papieżem i niedzielną Mszę Posłania.

Jednym z miejsc branych pod uwagę jest położone w mieście lotnisko Albrook, gdzie w 1983 r. odprawił mszę św. Jan Paweł II podczas swojej jedynej wizyty apostolskiej w Panamie.

Jedną z możliwych lokalizacji centrum powołaniowego i strefy pojednania jest natomiast Parque Recreativo Omar – największy park w stolicy Panamy.

PRZYJĘCIE PIELGRZYMÓW

W Panamie rozpoczęły się już zapisy rodzin, które chcą ugościć pielgrzymów podczas ŚDM. Jak powiedział nuncjusz apostolski, pierwsi chętni zgłaszali się bezpośrednio do niego tuż po ogłoszeniu, że Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Panamie. Obecnie, w panamskich parafiach dystrybuowane są informacje dla rodzin przyjmujących pielgrzymów. Kolejnym etapem będzie podsumowanie liczby miejsc dostępnych w szkołach.

Organizatorzy szacują, że podczas tygodnia wydarzeń centralnych ŚDM chcieliby przyjąć w rodzinach ok. 200 tys. uczestników ŚDM. Prawdopodobnie, ze strefy zakwaterowania zostaną wyłączone dzielnice Panamy uchodzące za najbardziej niebezpieczne.

DNI W DIECEZJACH

Zgodnie z tradycją sięgającą ŚDM w Paryżu w 1997 r. spotkanie poprzedzą tzw. Dni w Diecezjach. Daty panamskich Dni w Diecezjach nie są jeszcze znane, ale komitet organizacyjny zapowiada, że jest prawdopodobne, że w ich organizację włączą się także diecezje Kostaryki i Nikaragui które także przyjmą u siebie pielgrzymów. Chęć przyjęcia gości zadeklarowały dotąd dwie diecezje poza granicami Panamy: jedna w Nikaragui i jedna w Kostaryce.

Rozszerzenie Dni w Diecezjach poza granice Panamy, to jeden z elementów podkreślających, że wszystkie kraje Ameryki Centralnej czują się współorganizatorami ŚDM w Panamie. Jak mówił w rozmowie z KAI nuncjusz apostolski w Panamie, abp Ulloa zwrócił się z papieża Franciszka z prośbą o organizację spotkania młodych w imieniu episkopatów sześciu krajów Ameryki Centralnej.

Jak powiedział KAI ks. Rafael Ochomogo odpowiedzialny m.in. za przygotowanie Dni w Diecezjach, gospodarze będą chcieli zaprosić pielgrzymów do odwiedzenia miejsc ważnych dla panamskiego Kościoła, m.in. Portobelo, Alanje, Atalaya i Santiago.

Wydarzeniem, które z pewnością ożywi przygotowania na terenie wszystkich panamskich diecezji (Panama podzielona jest na 6 diecezji terytorialnych, jeden wikariat apostolski i jedną prałaturę), jest krajowe spotkanie młodzieży, które odbywa się w pierwszym tygodniu lutego w miejscowości Chitre. Gospodarzami i organizatorami zlotu, w którym każdego roku bierze udział ok. 6 tys. osób są młodzi, którzy wzięli udział w ubiegłorocznym ŚDM w Krakowie i będą dzielić się z rówieśnikami wspomnieniami z Polski.

WOLONTARIAT

Podobnie, jak w przypadku poprzednich edycji Światowych Dni Młodzieży, panamscy gospodarze chcą zaprosić do współorganizowania ŚDM wolontariuszy z całego świata. Według wstępnych informacji do obsługi Wydarzeń Centralnych może być potrzebnych ok. 10 tys. wolontariuszy, w większości z Panamy.

W przygotowania ŚDM najprawdopodobniej włączeni będą także wolontariusze długoterminowi.

PRZEWIDYWANA LICZBA UCZESTNIKÓW

Podczas piątkowej konferencji prasowej Roberto Alfaro z komitetu organizacyjnego ŚDM, organizatorzy spodziewają się, że młodzieży będzie towarzyszyć ok. 900 biskupów i 200 kardynałów z całego świata, a spotkanie będzie relacjonowane przez ok. 4 tys. dziennikarzy. Wspomniał także o ok. 500 tys. uczestników, a także tysiącach turystów.

WYDARZENIE DLA CAŁEGO KRAJU

W przygotowania Światowych Dni Młodzieży aktywnie włączają się władze Panamy. Jak podkreśliła minister Marien Calviño, delegowana przez prezydenta Panamy do współpracy w obszarze ŚDM, państwo przygotowuje się na przyjęcie wszystkich, którzy w czasie ŚDM przyjadą do Panamy.

Organizatorzy podkreślają, że licząca ok. 3,5 mln mieszkańców Panama, to najmniejszy spośród krajów, który organizował dotąd Światowe Dni Młodzieży. Będzie to także największe wydarzenie w historii kraju.

Ważnym kontekstem obchodów ŚDM będzie także obchodzony w 2019 r. jubileusz 500-lecia założenia Panamy – pierwszego miasta na kontynencie amerykańskim.

Więcej informacji: kierunekpanama.pl.